top of page
  • תמונת הסופר/תשאול זגהר

איך להתחיל להתאמן באומנות לחימה ואיך לבחור אומנות לחימה

עודכן: 1 באוג׳ 2019


ישנן אומנויות לחימה רבות ומועדונים רבים ללימוד. לעיתים הבחירה מאיזו דרך להציץ לעולם אומנויות הלחימה אינה ברורה. הצצה לא נכונה יכולה אף להרחיק אותך מלימוד אומנויות לחימה בעתיד וחבל. אימון באומנויות לחימה זה דבר בריא, מחזק, מאתגר וכיף גדול. רוב מקומות האימון מציעים אימון ניסיון חינם וללא התחייבות. במאמר זה נציג מספר שיקולים שיעזרו לך לבחור איזו אומנות לחימה מתאימה לך ואיך לבחור מקום לאימון. אם יש  לך שאלות תוכל לשאול בפורום שלנו ותוכל ללחוץ כאן לקבלת עיצות לתחילת הדרך.

מהי מטרתך באימונים? זוהי שאלה שיש לך תשובה עליה, לפחות חלקית, וסימן לכך הוא קריאת מאמר זה. רוב אומנויות הלחימה יענו על הקריטריונים של פיתוח קואורדינציה, שיווי משקל, ביטחון עצמי ובריאות. אם נמשכת לעולם אומנויות הלחימה מהפן המדיטטיבי, יתאימו לך אומנויות לחימה סיניות פנימיות כמו טאי צ'י וצ'י קונג. אם הכראוגרפיה של התנועות היפות היא המניע שלך - תוכל להתאמן באומנויות לחימה כמו קונג פו, קרטה, ואומנויות לחימה מסורתיות אחרות. במידה ומטרתך היא לפתח יכולת קרבית, נשאלת השאלה כמה זמן אתה חושב שתרצה להשקיע בכך. אם אין לך הרבה זמן ושאיפתך ללמוד הגנה עצמית במהירות, מומלץ ללמוד זאת באופן ממוקד באימוני הגנה עצמית או בשיטות ספציפיות ומצויינות כמו קרב מגע. יתכן ויהיה קל יותר לקנות גז מדמיע. אם תרצה להשקיע מזמנך ליכולות קרביות אנו ממליצים על איגרוף, איגרוף תאילנדי, ג'יו ג'יטסו ברזילאי, ג'ודו, והאבקות. כל אומנות לחימה שהוזכרה מכילה פתרונות קרביים טובים מאוד למצבים קרביים מוגבלים ולכן אומנות ה MMA שמשלבת את כל אומנויות הלחימה הקרביות היא המתאימה ביותר. כל אומנות לחימה יכולה לפתח הבנות רוחניות כל עוד מתאמנים באוירה נכונה, במודעות נכונה ובכנות.

המאמן הוא המפתח שלך לכניסה חלקה וטובה לעולם אומנויות הלחימה. מאמן טוב חשוב יותר מסוג אומנות הלחימה עצמה. שים לב להקשבה שלו ולאופן בה הוא מתקשר איתך ועם התלמידים האחרים. תקשורת טובה היא המפתח הבסיסי לאימונים ולהדרכה טובה. ישנם פה ושם מאמנים שמצביעים על השמועות שהם מפיצים, שהם אלופי הארץ או העולם, יש להם את החגורה הגבוהה ביותר בישראל, הם מאמנים את המוסד והם המציאו שיטת לחימה חדשה. כל אילו לא יעזרו לך בלימוד אומנות לחימה. אחד הסימנים למורה טוב הוא היותו תלמיד ותיק של מורה אחר. האם יש לו קשר לימודי קבוע עם מורה, ממתי, מיהו אותו מורה ואיך זה בא לידי ביטוי באימון. יש להמנע ממורים שה"השראה" נחה עליהם והם לא מקבלים הוראה ממורה בשר ודם.

שים לב לתלמידים בקבוצה. רמת המתאמנים בקבוצה מעידה על רמת המאמן. ככל שהפער המקצועי בין רמת המתאמנים לרמת המאמן קטן יותר – כך רמת ההדרכה של המאמן טובה יותר (בהנחה שרמתו המקצועית של המאמן טובה). שאל מיהו התלמיד הבכיר ביותר וכמה זמן הוא מתאמן. ככל שיש יותר תלמידים וותיקים כך גדלה האפשרות שיש מה ללמוד, התוכן מעמיק וסביבת האימון מאפשרת התמדה.

קרבות אימון חייבים להיות חלק עיקרי משגרת האימונים באומנויות לחימה. תרגול טכניקות קבועות מראש זה אימון מצויין כל עוד מנסים להפעיל אותן בסימולציה של קרבות אימון. שים לב האם בקרבות האימון בני הזוג באמת מתנגדים אחד לשני. אם כן זה סימן טוב.

פציעות אינן דבר הכרחי בתרגול אומנויות לחימה. כללי בטיחות ברורים, גישה של מאמן ואוירה כללית טובה של קבוצה יורידו את אחוז הפציעות לרמה נמוכה מאוד. שאל עצמך האם אתה מרגיש בטוח באימון. מעבר לפציעות אקוטיות של פגיעה, שים לב האם המאמן נותן דגשים לפציעות אורטופדיות בדגשים לתנועה נכונה.

תן מחשבה ללוגיסטיקה של האימון. כלומר, כמה פעמים תוכל להתאמן בשבוע אם תרצה להוסיף אימונים, מה מחיר האימונים (צריך להיות בין 250-400 שקלים לחודש ולפחות שני אימונים בשבוע), כמה זמן לוקח לך להגיע לאימון והאם תוכל להתמיד בכך כשיתעוררו קשיים נוספים.

זכור שאתה אורח והתנהג בכבוד כלפי המורה והמתאמנים. בהצלחה.

1,589 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page